Mother's Day Subscribers: Click Here to Build a New Printable Version of this Pre-Made Worksheet!
  Return to Mother's Day


Name _____________________________
Date ___________________

Mother's Day

1.  Taylor baked seven cookies for her mother each day for a week. How many cookies did she bake in all?

2.  Abigail bought her mother four bracelets for Mother's Day. They each cost $20. How much did she spend?

3.  Grandma likes to quilt blankets. There are forty-nine squares in each row and seventy-one squares in each column of a blanket. How many squares does it take for her to make one quilt?

4.  Mother's Day roses cost $13.44 for a dozen. How much does one rose cost?

5.  Jonathan's mother likes to use rubber stamps to make decorative cards. She has four drawers with twelve stamps in each drawer. She also has another drawer that has twenty-four stamps. How many stamps does she have in all?

6.  David's mother spent $39.24 on six candles. How much did each candle cost?

7.  Daniel went with his mother to visit grandma. Grandma's house is two hundred thirty-four miles from their house. Their car will go eighteen miles on one gallon of gas. If they paid $1.54 per gallon of gas, how much did the gas cost to drive to grandma's house?

8.  Christopher called her grandmother. The call cost five cents per minute. If they talked for fifty minutes, how much money did the call cost?


Answer Key

This is only a sample worksheet.

If you were a subscriber, the answer key would be here for easy printing.
subscribers: use the link at the top of the page to create a new printable with answers

With just one subscription, you will have access to the math, spelling, vocabulary, and critical thinking worksheets!
Sign up now for the subscriber materials!