edHelper.com
Economics
Be a Comparison Shopper



Be a Comparison Shopper
Reading Level
     edHelper's suggested reading level:   grades 4 to 6
     Flesch-Kincaid grade level:   5.07

Vocabulary
     challenging words:    cocktail, comparable, manufacturers, gimmick, comparison, unit, sugary, supermarket, especially, easily, grams, listed, ounces, stale, ingredient, health


Print Be a Comparison Shopper
     Print Be a Comparison Shopper  (font options, pick words for additional puzzles, and more)


Quickly Print - PDF format
     Quickly Print: PDF (2 columns per page)

     Quickly Print: PDF (full page)


Quickly Print - HTML format
     Quickly Print: HTML


Proofreading Activity
     Print a proofreading activity


Feedback on Be a Comparison Shopper
     Leave your feedback on Be a Comparison Shopper  (use this link if you found an error in the story)



Be a Comparison Shopper
By Cindy Grigg
  

1     We all shop in stores. We are consumers. We buy goods and services. We want to get the most value for our money. To do that, we need to make good choices. If you go to the supermarket to buy some cereal, you have many, many choices. Which one is the best value?
 
2     One way to find the best buy is to comparison shop. When you shop this way, you compare different brands of a product. There are many things to compare in order to decide which is the best value for your money.
 
3     First, compare price. How much a product costs is important. A cheaper brand is often just as good as one that is more expensive. With cereal, for example, name brands often cost more than store brands because the "name brand" manufacturers spend more on advertising and packaging. And you know those "free" toys you sometimes get inside your cereal? Well, you can bet the manufacturer added the cost of the toy to the price you had to pay for the cereal. The name brand and "off brand" or generic cereal itself may not be all that different.
 
4     Next, compare size. Don't be fooled by the size of the package. When you're buying food, read the weight of the product. A smaller box of cereal might contain the same amount as a larger box of a different brand that costs more.
 
5     Figure out the unit price. Take a calculator with you when you shop. When comparing cereal, for instance, find out what the cost is per unit. Cereal is usually sold in boxes labeled in ounces or grams. Just divide the price by how many ounces or grams of cereal are in the box. That will give you the unit price. Then you can easily see which one costs less per unit.

Paragraphs 6 to 11:
For the complete story with questions: click here for printable



Weekly Reading Books

          Create Weekly Reading Books

Prepare for an entire week at once!


Economics
             Economics


Social Studies
             Social Studies


    2004 Elections  
 
    2008 Elections  
 
    United States History and Theme Units  
 
    American Government  
 
    Ancient America  
 
    Ancient China  
 
    Ancient Egypt  
 
    Ancient Greece  
 
    Ancient India  
 
    Ancient Mesopotamia  
 
    Ancient Rome  
 
    Biographies  
 
    Canadian Theme Unit  
 
    Country Theme Units  
 
    Crime and Terrorism  
 
    Economics  
 
 
    European History: 1600s-1800s  
 
    Explorers  
 
    Famous Educators  
 
    Geography  
 
    Grades 2-3 Social Studies Wendy's World Series  
 
    History of Books and Writing  
 
    History of Mathematics  
 
    How Can I Help?  
 
    Inventors and Inventions  
 
    Middle Ages  
 
    Renaissance  
 
    World Religion  
 
    World War I  
 
    World War II  
 
    World Wonders  
 


More Activities, Lesson Plans, and Worksheets


Back to School
Graphic Organizers
Alphabet Worksheets
Sight Words
Math Worksheets
Mazes
50 States
Education
Teaching

Monthly Themes
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December

Fractions
Place Value
Time and Calendar
Money
Earth Day
Solar System
Analogies
Nouns
Following Directions
Listening
Capitalization
Cursive Writing
Patterns and Sequencing
Dinosaurs
All About Me

Kindergarten
First Grade
Second Grade
Third Grade
Fourth Grade
Fifth Grade
Sixth Grade

Multiplication
Division
Main Idea
Cause and Effect
Measurement
Decimals
Rounding
Order of Operations
Verbs
Community Helpers
Adjectives
Plants
Grammar
Addition and Subtraction
Contractions
Bulletin Board Ideas
Word Searches
Crossword Puzzles
Printable Puzzles

Reading Comprehension
Reading Skills
English Language Arts





Copyright © 2014 edHelper