edHelper.com
Understanding Prices



Understanding Prices
Reading Level
     edHelper's suggested reading level:   high interest, readability grades 3 to 5
     Flesch-Kincaid grade level:   3.68

Vocabulary
     challenging words:    convenience, pre-packaged, unit, stale, item, lowest, container, actually, beneath, willing, upper, pound, deal, saved, when, certain


Print Understanding Prices
     Print Understanding Prices  (font options, pick words for additional puzzles, and more)


Quickly Print - PDF format
     Quickly Print: PDF (2 columns per page)

     Quickly Print: PDF (full page)


Quickly Print - HTML format
     Quickly Print: HTML


Proofreading Activity
     Print a proofreading activity


Feedback on Understanding Prices
     Leave your feedback on Understanding Prices  (use this link if you found an error in the story)



Understanding Prices
By Cathy Pearl
  

1     When you are shopping, the smallest item usually has the lowest price. But is this the best deal? Sometimes the item with the lowest price isn't always the cheapest in the end.
 
2     Every item in a store has a price. Sometimes, the price is on the item. More often it is on the shelf beneath the item. There are also scanners that can tell you the price of an item. These are usually found in different places throughout the store.
 
3     As you look at a price tag on a shelf, there are usually a couple of numbers on it. The number to the right is the price for the item. In the upper left corner there is usually another price. This price tells you how much you are paying per a certain unit, like a pound or a gallon.
 
4     Take a bag of chips, for example. A twelve ounce bag may cost two dollars. If you look at the upper left of the tag, it will tell you that a pound of the chips cost about two dollars and sixty-seven cents.
 
5     Now look at a twenty ounce bag of chips. It may cost you two dollars and ninety nine cents. That is more expensive. But if you look at the tag, it tells you that you are only paying two dollars and thirty-nine cents a pound. So in the long run, the bigger bag of chips is actually cheaper.

Paragraphs 6 to 12:
For the complete story with questions: click here for printable



Weekly Reading Books

          Create Weekly Reading Books

Prepare for an entire week at once!


More Activities, Lesson Plans, and Worksheets


Back to School
Graphic Organizers
Alphabet Worksheets
Sight Words
Math Worksheets
Mazes
50 States

Monthly Themes
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December

Fractions
Place Value
Time and Calendar
Money
Earth Day
Solar System
Analogies
Nouns
Following Directions
Listening
Capitalization
Cursive Writing
Patterns and Sequencing
Dinosaurs
All About Me

Kindergarten
First Grade
Second Grade
Third Grade
Fourth Grade
Fifth Grade
Sixth Grade

Multiplication
Division
Main Idea
Cause and Effect
Measurement
Decimals
Rounding
Order of Operations
Verbs
Community Helpers
Adjectives
Plants
Grammar
Addition and Subtraction
Contractions
Bulletin Board Ideas
Word Searches
Crossword Puzzles
Printable Puzzles

Reading Comprehension
Reading Skills
English Language Arts





Copyright © 2011 edHelper