suscriptores de edHelper - Cree un imprimible nuevo
Clave también incluye las preguntas
La hoja de respuestas sólo da las respuestas
Sin clave de respuestas
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!

Matemáticas
Multiplicación
Grade 3 Math
Multiplicación

This worksheet still contains English.
edHelper is working on the translation


Name _____________________________
Date ___________________
Multiplicación
Resuelve.

1.  
While we were camping, we cooked dinner and heated the kettle on the fire. We heard something making a noise in the brush. Then out of the brush came9raccoons wanting to see what was going on. How many raccoon eyes were staring at us?


2.  * Esta es una hoja prehecha.
Utilice el enlace arriba de la página para un imprimible.
3.  
Each pack of gum has6cards in it. If Makayla bought9packs of gum, how many cards could he add to his collection?


4.  
Mackenzie has3file drawers in her office. There are8files in each drawer. How many files does she have?


5.  
The fruit that we picked looked very ripe. We picked6bushels of apples. Each bushel cost us $4.00. How much money did we spend on apples?


6.  
Alexis sold7rabbits for6dollars each. How much money did Alexis earn by selling her rabbits?


7.  
Devin works at the zoo. He fed the moose breakfast, put a loose duck back in the pond, and fed6tigers. He worked5hours. If he is paid9dollars per hour, how much money did he make?


8.  
My brother has4friends. Each friend has2pets. How many pets do his friends have in all?




Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

suscriptores de edHelper - Cree un imprimible nuevo
Clave también incluye las preguntas
La hoja de respuestas sólo da las respuestas
Sin clave de respuestas
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!

Matemáticas
Multiplicación
Grade 3 Math
Multiplicación

This worksheet still contains English.
edHelper is working on the translation