edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Math
Multiplication
Grade 3 Math

 

Name _____________________________
Date ___________________
Multiplication
Solve.

1.  
Each pack of gum has 6 cards in it. If Stephanie bought 4 packs of gum, how many cards could he add to his collection?


2.  
We rode the sled down the hill in the snow. There were 5 sleds with 2 people on each sled. How many people were sledding all together?


3.  
Grace read many books this summer. She read 9 books each month. She read during June, July, and August. How many books did Grace read in all?


4.  
I had to stretch my mind to imagine an orchard full of cherry trees. I imagined 9 rows of trees with 8 cherry trees in each row. How many cherry trees did I imagine all together?


5.  
Madison sold 6 rabbits for 3 dollars each. How much money did Madison earn by selling her rabbits?


6.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
7.  
Amber likes giving things to her friends. She gave 5 bookmarks to each of her 4 best friends. How many bookmarks did she give?


8.  
We decided that before the bell sounded we should count the number of students present in the cafeteria. There were 7 boys. There were twice as many girls. How many students were there in all?



 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Math
Multiplication
Grade 3 Math