edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Ratios
Math
Grade 5 Math
Grade 6 Math

 

Name _____________________________
Date ___________________
Better Buys
Circle the better buy. Explain why it is the better buy.

1.  
3 batteries for $4.80
12 batteries for $14.76


2.  
22 staplers for $330
4 staplers for $80


3.  
$12 for 10 batteries
$64.98 for 38 batteries


4.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
5.  
5 calculators for $105
24 calculators for $552


6.  
18 pens for $6.84
30 pens for $8.40


7.  
18 ounces for $7.38
27 ounces for $15.39


8.  
11 books for $99
29 books for $203


9.  
$15.98 for 34 liters
$4.68 for 12 liters


10.  
$160 for 10 calendars
$114 for 6 calendars


11.  
21 staplers for $399
14 staplers for $238


12.  
39 pens for $8.19
11 pens for $3.41


13.  
13 calendars for $182
17 calendars for $272


14.  
16 pounds for $31.68
28 pounds for $49.56


15.  
$625 for 25 calculators
$627 for 33 calculators


16.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
17.  
3 liters for $1.89
10 liters for $6.90


18.  
$407 for 37 books
$570 for 38 books


19.  
12 calculators for $144
27 calculators for $432


20.  
24 liters for $10.08
9 liters for $4.77



 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Ratios
Math
Grade 5 Math
Grade 6 Math