edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Ratios
Math
Middle School Math

 

Name _____________________________
Date ___________________
Ratios
Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.

1.   a 2.6-kg bag of carrots for $7.05
________ per kg
2.   322.7 miles in 7 hours
________ miles per hour
3.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
4.   type 1103.6 words in 17 minutes and 31 seconds
________ words per minute
5.   $17.40 for 12 hours
________ per hour
6.   768 calories for 3 servings of pie
________ calories per serving
7.   70 chairs in 5 rows
________ in each row
8.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
9.   140 students in 4 buses
________ in each bus
10.   13 for $37.31
________ each
11.   an international phone call costs $8.72 for 27 minutes
________ cents per minute
12.   1962 calories for 6 servings of pie
________ calories per serving
13.   12 for $38.88
________ each
14.   type 1346.6 words in 20 minutes and 43 seconds
________ words per minute
15.   $49.39 for 11 hours
________ per hour
16.   124 students in 4 buses
________ in each bus
17.   605 miles in 10 hours
________ miles per hour
18.   91 chairs in 7 rows
________ in each row
19.   a 2.6-kg bag of cherries for $4.84
________ per kg
20.   13 for $71.76
________ each
21.   9 for $39.60
________ each
22.   72 chairs in 4 rows
________ in each row
23.   192 students in 6 buses
________ in each bus
24.   $72.66 for 14 hours
________ per hour

 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Ratios
Math
Middle School Math