edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Math
Grade 2 Math

 

Name _____________________________
Date ___________________
Problem Solving
Complete.

1.  
While Olivia was at the store, she bought a hat. The hat cost $4.99. She had $8 to spend. How much money did she have left after she bought the hat?

2.  
Savannah had a collection of green rocks. She found a beautiful green rock in the museum store. The rock cost $2.15. She gave the clerk $3. How much change did she get?

3.  
Robert likes to read. He likes to read about sports heroes. He bought a book about Spud Webb. Spud Webb was only five feet and five inches tall. He was a very short for an NBA player! The book cost $2.50. Robert gave the clerk $5. How much change did he get back?

4.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
5.  
There is a store close to our house. Mom told me to go to the store. She gave me some money. She said to buy bread, eggs, milk, and ice cream. The bread cost $1.24, the eggs cost $3.39, the milk cost $1.70, and the ice cream cost $3.66. How much money did I spend in all?

6.  
The students in Ms. Harris' class were planning to decorate white t-shirts with fabric paint on White T-Shirt Day. Nicole's mother went to the store and bought a new white t-shirt for her. The t-shirt cost $6.40. She gave the clerk $10. How much change did she get?


 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

edHelper subscribers - Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
  
Math
Grade 2 Math