Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
   Worksheets and No Prep Teaching Resources
Ratios
Math Worksheets

 

Sample - Click above to make a new math worksheet (PDF).
Name _____________________________
Date ___________________
Ratios
Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.

1.   5 for $10.05
________ each
2.   a 2.4-kg bag of cherries for $6.98
________ per kg
3.   an international phone call costs $10.02 for 32 minutes
________ cents per minute
4.   $15.92 for 4 hours
________ per hour
5.   265.2 miles in 6 hours
________ miles per hour
6.   333 students in 9 buses
________ in each bus
7.   1670 calories for 5 servings of pie
________ calories per serving
8.   type 574.7 words in 13 minutes and 41 seconds
________ words per minute
9.   112 chairs in 7 rows
________ in each row
10.   12 for $64.68
________ each
11.   a 4.5-kg bag of peaches for $5.67
________ per kg
12.   1602 calories for 6 servings of pie
________ calories per serving
13.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
14.   280 students in 8 buses
________ in each bus
15.   $25.35 for 13 hours
________ per hour
16.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
17.   type 908.5 words in 19 minutes and 45 seconds
________ words per minute
18.   an international phone call costs $13.04 for 33 minutes
________ cents per minute
19.   9 for $20.07
________ each
20.   96 chairs in 8 rows
________ in each row
21.   534 miles in 12 hours
________ miles per hour
22.   a 2.5-kg bag of carrots for $2.25
________ per kg
23.   4 for $4.60
________ each
24.   84 chairs in 6 rows
________ in each row

 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
   Worksheets and No Prep Teaching Resources
Ratios
Math Worksheets