edHelper subscribers - Create a new printable

Number of Keys
Select the number of different printables:

Number of Pages (for each key)
Select the number of pages:

Answer Key
Include an answer key (answer keys will be at the end of the printable)
No answer key

Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
   Sample edHelper.com - Math Review Worksheet
Return to Fourth Grade Math
Return to Math

 

Name _____________________________
Date ___________________
Mixed Review
Complete.
1.   Caleb was given the job of making sure there was enough water for his family's twelve cows. Because a dairy cow requires ten to thirty gallons of water each day, it was a very big job. The bucket Caleb used only held two quarts of water. How many times would he have to take water to the drinking trough each day if each cow drank eighteen gallons of water?


2.   Mike and Shannon sold 126,116 pounds of winter wheat. The price they sold it for was $4.18 per bushel. If there are sixty pounds per bushel, how much money did they get for their winter wheat crop?



Write each number in standard form.
3.   forty
4.   20 + 800 + 6
5.   8 ones 7 ten thousands 3 tens 2 hundreds
6.   sixty-seven thousand, six hundred thirty-nine
7.   2
8.   8 + 300 + 20,000 + 10 + 300,000 + 6,000

Complete.
9.  
4

9
  -  
1

9
  =  

10.  
1

2
  +  
1

2
  =  

11.  
4

6
  +  
1

6
  =  

12.  
3

8
  -  
2

8
  =  

13.  
5

7
  +  
2

7
  =  

14.  
2

4
  -  
1

4
  =  

15.  
1

3
  +  
1

3
  =  

16.  
3

5
  -  
2

5
  =  


 

Key #2
Solve.
17.  
Rachel was bored. She went to the store and bought a puzzle with 500 pieces. The puzzle cost $7.77. She gave the clerk $10. How much change did she get?


18.  
Victoria found some beautiful red and gold autumn leaves. She chose one that cost $4.41. She gave the storekeeper four one-dollar bills and two quarters. How much change will the clerk give her?



Find the median for each set of data.
19.   22, 17, 19, 6, 8, and 18

20.   5, 11, 2, 2, 6, 11, and 19

21.   21, 23, 6, 24, and 6

22.   28, 5, 28, 28, 24, 24, and 10

23.   18, 5, 17, 6, 27, and 17

24.   7, 11, 10, 12, and 10


Complete.
25.  
Temperature at 12:00 pm

a.  What was the temperature at 12:00 pm on Monday?

b.  How much warmer was it at 12:00 pm on Wednesday than it was at 12:00 pm on Thursday?

c.  Between which two days was there the greatest decrease in temperature?


Complete.
26.   Juanita's family took a vacation to Puerto Vallarta for a week. Juanita and her three sisters spent $10 each day. How much money did Juanita and her sisters spend in one week?


27.   My sister is on a diet. She is crazy. She doesn't need to lose weight! She said she could lose one pound per week. If she weighs one hundred nine now, what will she weigh in three weeks?







edHelper subscribers - Create a new printable

Number of Keys
Select the number of different printables:

Number of Pages (for each key)
Select the number of pages:

Answer Key
Include an answer key (answer keys will be at the end of the printable)
No answer key

Not a subscriber?  Sign up now for the subscriber materials!
   Sample edHelper.com - Math Review Worksheet
Return to Fourth Grade Math
Return to Math