Worksheets and No Prep Teaching Resources
Worksheets and No Prep Teaching Resources
Reading Comprehension Worksheets
Economics
Money and Prices

Economics
Economics


Money and Prices
Print Money and Prices Reading Comprehension with Sixth Grade Work

Print Money and Prices Reading Comprehension


Reading Level
     edHelper's suggested reading level:   grades 6 to 12
     Flesch-Kincaid grade level:   5.74

Vocabulary
     challenging words:    bills-bits, capitalist, determined, living-what, negotiation, housing, availability, worthless, imbalance, rarer, inflation, relationship, directly, consumer, disposable, income
     content words:    After World War, United States, Air Jordan, Michael Jordan


Money and Prices
By Cindy Grigg
  

1     Living in today's world costs money. We are consumers - we pay money for the goods and services we use. You and your family have to spend money for clothes, food, and the home you live in. This is called your cost of living-what you have to pay for basic needs. Cost of living varies depending on where you live.
 
2     Money is just a bunch of coins and bills-bits of metal and pieces of paper. What makes these bits and pieces valuable is the fact that we all agree on what each one is worth. A $20 bill is made of the same stuff as a $5 bill and is exactly the same size and weight. But we all agree that the $20 is worth four times as much as the $5 bill. Even though the value of money may be just in our heads, it makes money very powerful.
 
3     Since everyone agrees on the value of money, we can use it to buy almost anything: food, clothes, sneakers, toys, video games, and even the homes we live in. Businesses exchange goods and services for money because they can use it to buy what they need. Money is a means of exchange that allows people to get what they want and need. Money can be saved and used in the future. An advantage to using paper and small bits of metal is that they are easy to carry with us and can be clearly marked with the value of each piece. Long ago, Roman soldiers were given a lump of salt for their pay. The word "salary" comes from this custom. How would you like to carry around lumps of salt?
 
4     Every country decides what kind of money it will use. But that doesn't mean countries can make as much of the bills and coins as they like. The more money a country makes, the more money that is available and the less it is worth.
 
5     The more money that's available, the more products people buy. The more products people buy the fewer that are available. So prices go up, and people can't buy as much with their money. Then the country has to make more money, and this makes the money worth less.

Paragraphs 6 to 14:
For the complete story with questions: click here for printable



Weekly Reading Books

          Create Weekly Reading Books

Prepare for an entire week at once!


Feedback on Money and Prices
Leave your feedback on Money and Prices  (use this link if you found an error in the story)



Economics
             Economics


More Lessons
             High School Reading Comprehensions and High School Reading Lessons


Social Studies
             Social Studies


    United States History and Theme Units  
 
    American Government  
 
    Ancient America  
 
    Ancient China  
 
    Ancient Egypt  
 
    Ancient Greece  
 
    Ancient India  
 
    Ancient Mesopotamia  
 
    Ancient Rome  
 
    Biographies  
 
    Canadian Theme Unit  
 
    Country Theme Units  
 
    Crime and Terrorism  
 
    Economics  
 
    European History: 1600s-1800s  
 
 
    Explorers  
 
    Famous Educators  
 
    Geography  
 
    Grades 2-3 Social Studies Wendy's World Series  
 
    History of Books and Writing  
 
    History of Mathematics  
 
    How Can I Help?  
 
    Inventors and Inventions  
 
    Middle Ages  
 
    Renaissance  
 
    World Religion  
 
    World War I  
 
    World War II  
 
    World Wonders  
 



Copyright © 2017 edHelper